Політика

Консерватизм: ідеологія і практика

Існує багато політичних ідеологій та їх течій. Сьогодні Політичний ньюзмейкер починає вас знайомити із основними політичними ідеологіями, течіями та рухами. Усі матеріали на чисто політологічну тематику ми будемо розміщувати у розділі Теорія політики нашого сайту. Першою ідеологіє яку ми розглянемо буде консерватизм.

Отож, консерватизм (лат. – зберігати, консервувати) це політична ідеологія та практика суспільно-політичного життя, орієнтована на збереження і підтримання форм існуючої соціальної структур, традиційних цінностей і морально-правових засад.

Відразу давайте дамо вам кілька прикладів для того, аби ви могли порівняти та спів ставити. До найбільш відомих консервативних партій світу можна віднести Республіканську партію США, Християнсько-демократичну партію Німеччини (ХДС), Консервативну партію Великобританії.

Продовжимо про теоретичну основу. Зазначимо, що вперше вжив термін консерватизм журналіст та науковець Шато Бріан. Зробив він це у журналі «Консерватор». Проте уже сутність поняття, та сутність консерватизму увів інший науковець Едмунд Берк, у своїй статті «Роздуми про французьку революцію», 1790 року.

Взагалі Берк сповідував такі принципи як еволюційна зміна суспільства, а не республіканська (радикальна); пріоритет інтересів держави над пріоритетами людини; а також авторитет церкви, сім’ї, школи; культ моральності (мається на увазі репутація).

Типологія консерватизму

Ордолібералізм (поширений в японців) – Ліберально-консервативна партія Японії; католицький неоконсерватизм; національний консерватизм. Відносно останнього то тут можна зазначити двох лідерів великих держав – Маргарет Тетчер та Рональда Рейгана, та їх неоконсервативні програми розвитку держави та суспільства – «Тетчеризм» та «Рейганізм».

Відомими ідеологами консерватизму виступали Гегель, Шопенгауер та Нітцше.

Серед вітчизняних відомих ідеологів консерватизму, варто пригадати В’ячеслава Липинського (1882 — 1931). Полька за походженням, але який дуже пройнявся Україною та долею українців. До речі довгий час проживав у своєму родинному маєтку в Затурцях, що на Волині. Зараз там діє меморіальний музей Садиба родини Липинських в Затурцях. Про це ви можете багато почитати на одному хорошому туристичному сайті.

Найбільш цінна праця Липинського по темі це «Листи до братів хліборобів» 1925 року.

Відстоював В’ячеслав Казимирович спадкову монархію основану на національній аристократії.

Коментувати

Вам необхідно війти, аби залишити коментарі.

Нові записи

Нові коментарі