Політика

Автор: lybart
Дата: 04.05.2013

Рубрика: Теорія політики

Мітки: ,

Лібералізм – одна із найперших ідеологічних доктрин у світі

На продовження теми про світові ідеології варто розглянути лібералізм, який вважають однією із найстаріших іделогічних доктрин, а такоє деякі вчені із моменту зародження цієї ідеології приписують лібералізму революційний характер. Отже, розглянемо цю доктрину детальніше.

Лібералізм зародився в 17 ст. і остаточно сформувався всередині 19 ст.

Він наголошує на тому, що активна, вільна діяльність осіб, головним чином економічна й політична, є справжнім джерелом поступу в суспільному житті. На першому місці в даному випадку інтереси не суспільства, народу чи навіть нації в цілому, а потім людини, а навпаки –особи, а потім вже в загальному суспільства. Спрямований на утвердження парламентського ладу, вільного підприємництва, демократичних свобод; обстоює абсолютну цінність людської особистості («особа важливіша за державу») та рівність всіх людей щодо прав особистості. Метою лібералізму є максимальне послаблення («пом’якшення») різних форм державного і суспільного примусу щодо особи (контролю особи тощо), обстоює шлях мирного, реформаторського здійснення соціальних перетворень.

Формуючись наприкінці XVII століття, в основі лібералізму було закладено філософію та соціально-політичну думка епохи Просвітництва. А нам відомо, як оцінюють суспільство та роль в ньому людини, представники просвітницького напряму не лише в культурній сфері, але й в економічній і політичній. До того ж, зародження лібералізму пов`язують із Великою Французькою революцією, яка була чи то поштовхом, чи то підґрунтям для зародження та поширення ліберальних ідей.

Ідеологічно лібералізм протистоїть, з одного боку, консерватизму та етатизмові (в питаннях про роль держави та щодо допустимої швидкості змін у політиці), а з іншого боку соціалізму, комунізму, колективізмові тощо (в питаннях приватної власності перш за все, а також питаннях соціальної підтримки з боку держави).

До сучасних ліберальних доктрин належать, зокрема: неолібералізм, ордолібералізм, лібертаріанізм.

До відомих представників лібералізму належать: І. Бентам, Б. Констан, Д. С. Мілл, І. Берлін, К. Поппер, С. де Мадарьяґа, Р. Дарендорф, Р. Арон, Ф. фон Гайєк.

В ідеалі лібералізм є чи не найоптимальнішою доктриною для розвитку суспільства. Та звичайно, це вже не той лібералізм, що був при перших спробах його втілити в життя, але основні постулати залишилися такими ж. Свобода дій, право вибору, в центрі особистість із її цінностями та пріоритетами…

Коментувати

Вам необхідно війти, аби залишити коментарі.

Нові записи

Нові коментарі